עיצוב תלת ממדי

מבוא לעקרונות יסודיים המנחים את הפתרון היצירתי. שילוב הגישה האינטואיטיבית והאנאליטית. הסטודנט מתוודע לבעיות של קנה מידה, צורה וחומר, במטרה לפתח את הרגישות והביטוי האישי. התרגילים כוללים שרטוט, רישום, גרפיקה ודגמים.

קוד שרטוט

שפת השרטוט, טכניקות שימוש בצבע, טקסטורות וצל עם דגש על פיתוח סגנון אישי. פרספקטיבות של חללים פנימיים ובניינים. כולל עבודות מחשב.

רישום

הקנית המיומנות הנדרשת למעצב/אדריכל, כולל נושאים כגון: בנין, פנים חפץ, נוף. איור פיגורטיבי. חקר הצורה, הטבע והמבנה האנושי כביטוי עיקרי. דגש על פיתוח סגנון אישי והשימוש באמצעים שונים להבהרה, פרשנות, הדרכה והדגשה של מילים ורעיונות. שילוב דו ותלת ממד.

צורה וצבע

קורס בסיס. מטרות הקורס להקנות ידע בסיסי בתחומי הרישום, הצבע, הצורה והקומפוזיציה הדו-ממדית; להגביר את הרגישות וכושר האבחנה לתופעות אלה בטבע ובתרבות ולהכין תשתית נכונה ומועילה במעשי עיצוב מגוונים (בעיקר בעיצוב פנים). הקורס בנוי על תרגילים בשחור לבן ובצבע.

תולדות האדריכלות

לימודי עיצוב פנים כוללים גם הקניית כלים להבנה של יצירה אמנותית ואדריכלית בהקשר של סביבה, חברה ותרבות. פיתוח חשיבה כוללת ויכולת חקירה עצמית של הנושאים השונים. הכרות עם חומר ביבליוגרפי בתחומי האמנות, העיצוב והאדריכלות עם מקורות מידע נוספים להעשרת הלומד.

מחשב

הקניית היכולת לתכנן ולשרטט בעזרת מערכות ממוחשבות. פתיחת פתח לעולם תקשורת המחשבים תוך קשירת קשר הדוק עם מקצועות נוספים הנלמדים במקביל (עצוב אדריכלי, תורת הבניה וכו'. תוכנות CAD ועיבוד תמונה.

סטודיו 1,2,3,4

פיתוח יכולת התכנון והעיצוב. שילוב הגישה האינטואיטיבית והאנליטית. דגש על צורה ופונקציה. התכנון כולל פרוגרמה ועיצוב סביבתי לפי דרישות המנחה. מבוא לסדרת תרגילים בנושא הבניין עם דגש על עיצוב חללים פנימיים: מגורים, מסחר, עינוגים, אולמות ציבוריים, מבני חינוך, גלריות ומוזיאונים. כולל פרטים, מידות, רהיטים, חפצים, המחשה, חומרים וצבע.

תורת הבניין וחומרים

מטרת הקורס להקנות לתלמיד ידע בסיסי בתורת הבניה מרכיביה: יסודות, שלד, קירות, פתחים, ציפויים, חיפויים, איטום וכו. כולל חומרי בניה: בטון, טיח, עץ, זכוכית, נחושת, פלדה חומרי גמר וטקסטורות, חוקי תכנון בניה (שילוב סיורים מקצועיים במפעלים ומבנים בהקמה)

חומרים

פרטים ותוכניות עבודה לביצוע בפועל של הבניין. דגש על המעטפת החיצונית יסודות, קירות, גג, פתחים, מרפסות ומדרגות. הקורס כולל: פרטים, חומרים, שיטות מודולריות שרטוט ורישום.

עקרונות יציבות המבנה

מיקומו של תכנון הנדסי במערכת הבניה: כוחות ועומסים, משולש הכוחות, שווי משקל, אלסטיות, מתיחה, לחץ, מומנטים, כוחות גזירה, קונסטרוקציה מרחבית כולל חוזק חומרים. סקירת מערכות קיימות. מבוא לתכנון בבטון מזוין, פלדה ועץ, כולל יציבות המבנה וניתוח הכוחות הפועלים עליו. דגש על הקונסטרוקציה כאמצעי ביטוי באדריכלות.

העשרה מקצועית

נושאים נבחרים בתחומים מקצועיים. ניתוח פרויקטים קיימים, ביצוע תרגילי תכנון קצרים, תכנון פרויקטים מקיפים. נושאים: משרדים, מסעדות, חנויות וחלונות ראווה, מטבחים, הנדסת אנוש וארגונומטריה.

מערכות

מטרת הקורס להקנות ידע בסיסי לאלמנטים ומערכות מכניות של הבניין באמצעות הרצאות תרגילים ופרויקטים. הקורס כולל: מערכות סניטריות ומים. חשמל, תאורה ומעליות; מיזוג אויר. מערכות סניטריות ומים: הכרה של בעיות ופתרונן באינסטלציה סניטרית דלוחין, שופכין, מים קרים, מים חמים והסקה.

חשמל, תאורה

מתקני חשמל ותאורה במבנים והכרת האביזרים השונים. לימוד קריאת תכניות מהנדס חשמל והכנת תכניות חשמל עם דגש על תאורה. הקורס כולל יסודות פיסיקה כנדרש.