עיצוב הוא תחום המכיל בתוכו עולם ומלואו של חוויות ויזואליות יומיומיות המשפיעות על חיינו, דרך החללים בהם אנו גרים,עובדים, לומדים ומבלים. לימודי עיצוב פנים - העיצוב בא לידי ביטוי דרך עולם הצבעים הסובב ונוגע בנפש, קסם האור הטבעי והמלאכותי המאיר את חיינו, מגוון רחב של חומרים המקיפים סביב ומעצבים סביבה חמה או קרה, רהיטים ומוצרים המעוצבים בסגנונות שונים חוצי גבולות וזמן הממלאים את צרכינו.

לימודי עיצוב פנים - תפקידו של המעצב

נושא העיצוב בכלל ועיצוב פנים בפרט פורח בשנים האחרונות ומטבע הדברים מתעוררות מספר שאלות חשובות כמו מהוא הדבר הבא בעולם העיצוב? כיצד נתאים צבעים?  מה הולך עם מה? איך נעצב במחירים סבירים? איך יוצרים התאמה אישית ייחודית? 

עיצוב פנים של חלל משפיע חברתית, ורגשית על כל אחד מאיתנו בסביבתו הטבעית ולכן שאלת השאלות היא איך בוחרים מעצב? או במילים אחרות בפני מי אנו מפקידים את המשימה החשובה לחולל שינוי ויזואלי ולהפוך למשפיע עתידי על חיינו בסביבת המגורים, עבודה ובילוי?

ראשית חשוב לדעת כי תפקידו של המעצב נחלק לשניים, תפקידו הראשון הוא ללמוד אודות הלקוח ולתרגם את האהבות, רצונות וחלומות  לשפה תכנונית עיצובית. תפקידו השני הוא להנחות את אנשי הביצוע בצורה ברורה ומדויקת כדי להפוך חלום למציאות.

הבוגרים בשוק הישראלי והחיים שאחרי 

השוק הישראלי רווי בקהילה גדולה של מעצבים, בוגרים של אסכולות שונות בעיצוב ותכנון. כל מעצב בחר מסלול הכשרה כזה או אחר כדי להפוך למעצב מתוך מגוון האפשרויות העומדות בפניו בארץ ובעולם. ישנם בוגרי מסלולים ארוכים, בוגרי מסלולים קצרים, בוגרי התמחויות וסגנונות. אבל עצם היותו של המקצוע שייך לתחום הוויזואלי המעצב נבחן ראשית בעבודות שכבר ביצע.

נושא חשוב הוא החיבור הבינאישי בין המעצב ללקוח, ראוי לציין כי כל עבודת שיפוץ, קטנה ככל שתהיה דורשת קשר הדוק לתקופת זמן ממושכת, לדוגמא שיפוץ דירת מגורים ממוצעת אורך כשלושה עד ארבעה חודשים לא כולל את זמן התכנון. בבואו של לקוח לבחור מעצב הוא בוחן בפני מי הוא עומד להיפתח ולדרוש ממנו לתכנון ולעצב את סביבתו הפרטית כולל  הסביבה האינטימית.

בהציענו את עצמנו  בפני לקוח, בל נשכח כי גם לנו עומדת זכות הבחירה בהתאם לאופיו של זה.

ד"ר אלי מזרחי
אדריכל וראש בית הספר ללימודי עיצוב פנים

 
לימודי עיצוב פנים - ארקדמי Arcademy