חדר שינה שייתן לכם שקט

 

כיום, כאשר מתכננים בית פרטי, קיימת מגמה לשנות את ''חדר השינה'' המסורתי ולהפוך אותו לחלל גדול יותר, המוכר לנו בשם ''יחידת הורים''. בשנים האחרונות תפיסת העולם לגבי האזור הזה בבית השתנתה, כמו גם התפיסה לגבי השימושים והמטרות שלו.

בעבר, חדר השינה של ההורים שימש את ההורים בעיקר לצרכי שינה, אך תהליכים חברתיים שנתנו לגיטימציה לתרבות הפנאי, עיסוקים  ופינוקים שונים, הרחיבו את הפעילויות, העיצוב והעזרים הנדרשים בחדר ההורים, כמו גם ההבנה שיחידת ההורים יכולה להיות אגף נפרד לגמרי ואוטונומי בבית.

 

ביחידת ההורים קיימים ארבעה ''אזורי מחיה'' שונים:

 

באזור השינה ממוקמת המיטה הזוגית ולרוב גם שתי שידות או ארון לצידה. סוג, גודל ומיקום המיטה בחלל החדר הינם הנושאים המהותיים אשר ישפיעו ויקבעו את מידת הנוחות שלכם בחדר בזמן שכיבה.

 

גודל וסוג המיטה

קיימות מיטות מסוגים רבים, בגדלים שונים וצורות שונות, לכן עליכם להתאים את סוג וגודל המיטה להעדפותיכם האישיות ולתקציב שברצונכם להשקיע. בנוסף, לשים לב גם לגודל החדר בכלל ועל גודל ורוחב החלל בו מתוכננת לעמוד המיטה. מיטה רחבה אשר ממוקמת באזור בעל מותניים צרות ייצור תחושת אי נוחות, חוסר נעימות ואפילו מחנק.

 

מיקום המיטה

ההעמדה האופטימאלית למיטת ההורים, היא כשהחלק בו מניחים את הראש, צמוד לקיר ונמצא במרכז החלל (כלומר במרחק שווה משני הקירות המאונכים לו). מומלץ לא להציב את המיטה בהמשך לדלת הכניסה, כלומר בצמוד לקיר הניצב לדלת, ולא להצמיד את אחד הצדדים שלה לקיר כלשהו.

שימו לב שאם בחרתם להשעין את המיטה על קיר חיצוני של הבית, ייתכן והוא מושפע מרעש, קור או חום. כמו-כן, כדאי לדעת שמיקום חלון פתיחה מעל לראש המיטה, עלול להיות בעייתי ביותר ובעל נגישות מוגבלת.

 

כיווני שכיבה

קיימות דעות ואמונות שונות בתורת הפנג שואי, תורת סידור החדר ובקבלה היהודית בנוגע כיווני המיטה וכיווני השכיבה של המתגוררים. אם חשוב עבורכם להקפיד על סידור על פי נושאים אלה, כדאי לבדוק זאת לפני תכנון החלל, תכנון האבזור ואופציות העיצוב הנוספות בחדר, על מנת לא להגיע למצבים בהם העמדת, סידור, ובחירת המיטה נקבעת על ידי אילוץ שלא תוכנן מראש ואינו מתאים לשפת העיצוב של החדר.

 

שידות שירות לצידי המיטה

מאוד מקובל להניח בצידי המיטה שידות המשמשות לאחסון, לרוב הלבשה תחתונה, או להנחת ספר ומנורת קריאה או אקססורייז אחר. ריהוט זה מספק הזדמנות נהדרת לשילוב בין הקו העיצובי האהוב עליכם ומילוי פונקציונאלי של צרכיכם.

 

פונקציות אופציונליות נוספות לאזור השינה

אפשר לשלב רהיטים אשר מהווים עזרים נוספים, כמו לדוגמא: שרפרף או ספסל מעוצב מיוחד אשר מוצמד לרגלי המיטה לצורך הנחת בגדים, או לצורך ישיבה בעת נעילת נעליים, שידת אחסון ייחודית לספרים ועיתונים, רהיטים מסוימים המשמשים עבור טלויזיה או פלזמה ואביזריה מול המיטה.

 

נכנסים לארון

 

יחידת ההורים כוללת פעמים רבות גם חדרון או אזור בחלל החדר המיועד לאחסון בגדים ונעליים. ישנן שתי גישות עיקריות כאשר מתייחסים לאזור זה: חדר ארונות - חדר תחום בין אם נתחם על ידי דלת הזזה או חדרון נפרד, או ארונות קיר- סוללת ארונות בתוך החדר כחלק אינטגראלי ממנו.

 

חדר ארונות

בפתרון זה רואים אזור סגור ותחום המאפשר להחביא את אנדרלמוסיית הבגדים לבודד אותה ולאפשר פרטיות בעת שמתלבשים.
החדר יכול למקסם את תכונותיו רק אם הוא גדול ומרווח מספיק, חדר ארונות קטן ודחוס יכול להפוך בחלוף הזמן למטרד, ובסופו של דבר ישמש החדרון כמחסן. אם בחרתם באפשרות זו, עליכם לקבל החלטה האם עליכם להשאיר את הארונות סגורים, דבר המאפשר לארון התרונות רבים כגון: אי אגירת אבק, הסתרת בלאגן וכו', או מדפים פתוחים שהם נגישים וזמינים יותר.

תנו את הדעת גם למיקום וכמות גופי התאורה בחדר, זכרו – המטרה היא להתלבש בחדר המכיל ארונות, ולא בתוך הארון.
בנוסף, מומלץ לצייד את החדר במראה גדולה התלויה על הקיר, או כחלק מדלת ההזזה, אשר מאפשרת לראות את כל הגוף ולאפשר חלוקה ברורה לאזור של הגבר והאזור של האישה.

 

ארונות קיר

האנשים אשר דוגלים בפתרון זה טוענים לנגישות גבוהה יותר וניצול מירבי של חלל החדר. חשוב לציין כי למרות שהמחשבה הראשונה של רובינו היא להעמיד את הארונות בצמוד לקירות המקיפים את החדר על מנת "לחסוך" במקום החדר, זו לא האפשרות היחידה.
ניתן ליצור בעזרת קירות גבס אשר לא מגיעים עד התקרה אלא נמוכים יותר, הזדמנויות מעניינות נוספות למיקום שטחי האחסון.
בנוסף, לחובבי הקו הנקי, ניתן לעצב ארונות קיר שהחזות החיצונית שלהם זהה למראה קירות החדר, כך שייצרו תחושת קיר ולא ארון וישמרו על המראה העיצובי הנקי והחלק של החדר.

 

פינוקים שזורמים איתם

 

בעבר מקלחת קטנה, מקלחון,  ושירותים צמודים לחדר ההורים נחשבו למותרות וסמל סטטוס, הרי שכיום הם מהווים את סטנדרט ורף תחתון, קשה לדמיין דירת קבלן אשר מכבדת את עצמה, שלא מכילה מותרות אלה כלל.
מגוון הפינוקים האפשריים באזור זה מצריך לתת את הדעת על כמה נקודות חשובות:

 

אמבטיה

שימו לב לגודל המקלחת ביחס לחדר וביחס לצרכים שלכם כמובן, האם אתם מעדיפים אמבטיה אשר מוצמדת לקיר או כזו העומדת באופן עצמאי בחלל החדר? האם תעדיפו אמבט בצבע לבן סטנדרטי, או שמא אמבט המהווה כתם צבע בחלל החדר?

 

טוש

האם תעדיפו טוש כפינה נפרדת או מעל האמבטיה? האם הטוש מותאם למשתמש יחיד או לזוג? מה צורתו, עוצמתו והסגנון העיצובי של הטוש?

 

ג'קוזי

האם אתם אוהבים ג'קוזי ורוצים אותו כחלק מחלל חדר האמבטיה? האם אתם מעדיפים את הג'קוזי כחלק מהאמבטיה או כאביזר נפרד? האם השימוש בו הוא יחיד, זוגי או יותר חברותי?

 

כיור

האם תרצו כיור כחלק ממשטח האמבט, או כאביזר עצמאי? האם הוא צמוד לארון אחסון, לקיר או שטח אחסון פתוח כמו לדוגמא מדפים? האם אתם מעוניינים במספר כיורים או שאתם מעדיפים אחד בודד בחדרו? האם לכל כיור משטח שיש ושטחי אחסנה נפרדים?

 

בידה: האם אתם רוצים בידה בחדר?

 

כדי להפיק הנאה מירבית, חשוב מאד לתת דגש על מספר נקודות חשובות נוספות: האם המיקום של "האזור הרטוב" בחלל האמבטיה מאפשר את האינטימיות הנדרשת לכל אחד מהאזורים העלולים לבוא במגע עם מים, או שמה פוגע בה? דמיינו מצב בו אחד מבני הזוג רוצה לישון והשני לשהות באזור הרטוב. האם הם מפריעים זה לזה?
בנוסף, האם אתם מעוניינים בהפרדה בין חדרי השירותים ושאר הפונקציות או שתרצו חלל משותף לכלים הסניטריים? האם אתם מעוניינים באסלה אחת או שתיים? מה האינטראקציה בין אזור המקלחת לאזור האחסון?

 

מפעילים את החושים

 

באזור הפנאי ביחידת ההורים, נערכות פעילויות מרובות מלבד שינה, כגון קריאה, שמיעת מוסיקה, צפייה בטלוויזיה ועוד. עליכם להחליט האם אתם מעוניינים ליצור בחלל פינת ישיבה/הסבה נפרדת? בפינת קריאה, או פינת האזנה למוסיקה? אם יש לכם צורך בפינת איפור או בפינת קריאה, מהם עיסוקיכם בחדר השינה? הקפידו על כמות וסוג התאורה, נוחות הישיבה ולכמות שטחי האחסון בחדר.

 

צפייה בטלוויזיה: אם אתם אוהבים להירדם או לצפות בטלויזיה בחדר השינה חשבו על לשלב טלוויזיה בחדר, חשבו מראש האם אתם מעדיפים לצפות בשכיבה במיטה בלבד, או שמה לאפשר צפייה גם בישיבה.
בנוסף, שימו לב להעמדת הציוד כמו ממימרים או ציוד אינטרנט מסוים, למיקום הכבלים והחוטים ולכמות שקעי החשמל הנדרשת עבור ציוד זה.

 

על מנת להתאים את יחידת ההורים באופן מירבי לצרכים, העדפות העיצוביות שלכם, עליכם להשקיע הרבה מחשבה ולענות על לא מעט שאלות.
אל תנסו לקצר תהליכים ואל תוותרו לעצמכם - חדר ההורים בבית משקף בצורה המלאה ביותר את מי שאתם ואת מה שאתם מעדיפים לעשות בזמנכם הפנוי. השקיעו מחשבה על מנת להפיק את מירב התועלת מחלל החדר.